Retrīts 2021-07-26T10:07:49+00:00

Retrīts

Kas ir retrīts

Retrīts (angl. retreat – patvērums, atkāpšanās, atkāpties, atiet) ir laiks un telpa, kas cilvēku nošķir no ikdienas steigas, rūpēm un kņadas. Retrīts ir satikšanās pašam ar sevi klusumā. Vienlaicīgi tā ir kopā būšana ar līdzīgiem meklētājiem, kuri respektē cits cita personisko telpu, iekšējo un ārējo klusumu.

Meditācijas retrītā dalībnieki daudz laika velta meditācijai – gan grupā, gan individuāli. Iesācējiem retrīts ir lieliska iespēja apgūt meditācijas pamatus. Dalībnieki ar pieredzi var pilnveidot savu meditācijas praksi vai arī piemērotos apstākļos vienkārši ļauties meditācijai.

Norises vieta

“Contemplatio” meditācijas retrītu norises vieta ir kontemplācijas nams www.villadole.lv. Visu retrīta laiku dalībnieki uzturas meditācijas namā, kur tiek nodrošināts pilnas pansijas serviss, dalībnieku ziņā ir tikai individuālie higiēnas piederumi.

Noteikta kārtība

Retrītos ir noteikta organizatoriskā un rituālā kārtība, kas sekmē tā veiksmīgu norisi. Retrīta forma vienlaicīgi ir arī meditācijas saturs un būtība. Šajā kārtībā un rituālos nav nekā tāda, kas dalībniekiem liktu saspringt vai uztraukties par to, ka nebūs saprotams, kā rīkoties, vai vēl vairāk – ka kaut kas tiks izdarīts nepareizi. Retrīta dalībnieki nelieto mobilos saziņos līdzekļus un internetu. Dalībnieki respektē savu un citu dalībnieku iekšējo klusumu. Tāpēc sarunāšanās notiek tikai tam stingri noteiktā laikā.

Ēdiens

Dalībnieki tiek nodrošināti ar brokastīm, pusdienām un vakariņām. Starplaikos ir pieejams arī tējas (kafijas galds). Ēdiens ir veģetārs, jo vieglai un skaidrai prāta darbībai nepieciešams arī atbilstošs ēdiens.

Istabas

Retrīta dalībnieki uzturas vienvietīgās vai divvietīgās istabās ar higiēnas telpu. Istabas ir piemērotas individuālai meditācijai un lasīšanai, istabās ir nelieli rakstāmgaldi.

Daba

Meditācijas retrīta neatņemama sastāvdaļa ir daba. Kontemplācijas namam “Villa Dole” no vienas puses ir mežs, no otras – Daugava. Mežs ir pateicīgs vērīgām lēnām pastaigām, kā arī enerģiskākai soļošanai vai skrējienam apkārt Doles salai. Daugava ir mūžīgi mainīgā ūdens plūduma un putnu vērošana, kā arī vilinājums rūdījuma peldēm cauru gadu.

Apģērbs

Mēs aicinām izvairīties retrīta laikā no koša vai raiba apģērba. Meditācijai atbilstošs būs brīvs melnas, tumši zilas vai pelēkas krāsas apģērbs. Iekštelpās lūdzam izmantot mājas apavus vai zeķes, kā arī  aicinām līdzi ņemt apavus, kas atkarībā no laika apstākļiem ir piemēroti pastaigām dabā, skriešanai, peldēšanai Daugavā vai citām fiziskām aktivitātēm. Saikne ar dabu ir retrīta dabiska sastāvdaļa.

Grāmatas un lasīšana

Kontemplācijas namā ir pieejama meditācijas un kontemplācijas literatūras bibliotēka. Tomēr parasti retrītos (ja vien lasīšana nav īpaši ieplānota kā retrīta programmas daļa) mēs neiesakām intensīvu lasīšanu. Lasīšanu retrīta apstākļos var uzskatīt par prātu pārlieku kairināšanu. Tāpēc bibliotēka galvenokārt paredzēta jauniem atklājumiem par meditācijas literatūru un jauniem impulsiem.

Retrīts nav ārstniecības iestāde

Meditācijas retrīts nav terapijas kurss. Dalībniekiem, kuri cieš no depresijas vai akūtām atkarībām, nav ieteicams piedalīties retrītos bez iepriekšējas konsultācijas ar savu terapeitu.