Retrīts 2019-06-21T15:37:34+00:00

Retrīts

Retrīts ir laiks un telpa, kas tevi nošķir no ikdienas steigas un kņadas. Tu apstājies, lai būtu kopā ar sevi, virzītos uz sava Es dziļāko būtību. Vienlaicīgi tu esi kopā ar cilvēkiem, kuri ir līdzīgos meklējumos.

Dažādi retrītu moduļi

“Contemplatio” praktizē trīs retrītu moduļus.

A. Meditācijas pamatu retrīti. Galvenā uzmanība tiek veltīta meditācijas praktisko un teorētisko pamatu apgūšanai. Šis modulis ir piemērots gan dalībniekiem bez meditācijas prakses, gan arī tiem, kuri vēlas nostiprināt savas meditācijas iemaņas. Retrīts parasti notiek no piektdienas vakara (18:00) līdz svētdienas agrai pēcpusdienai (13:00). Kopīgais meditāciju ilgums ir 4 – 5 stundas.

B. Retrīti – semināri, kur līdztekus meditācijas praktizēšanai tiek izskatīts kāds ar meditāciju saistīts jautājums, piemēram, elpošana, meditācijas ietekme uz veselību, sapņu būtība u.c.

C. “Garie” meditācijas retrīti no četrām līdz pat septiņām dienām. Šo retrītu laiks gandrīz pilnībā tiek veltīts tikai meditācijas praktizēšanai.

Noteikta kārtība

Viesu nama serviss

Retrīts nozīmē dalībnieku nepārtrauktu uzturēšanos meditācijas namā, tātad, ar nakšņošanu un ēdināšanu. Tiek nodrošināts pilns viesu nama serviss. Dalībnieku ziņā ir individuālie higiēnas piederumi.

Dalībnieki tiek nodrošināti ar brokastīm, pusdienām un vakariņām. Starplaikos ir pieejams tējas (kafijas) galds. Ēdiens ir veģetārs. Vieglai un skaidrai prāta darbībai nepieciešams viegls ēdiens. Līdz šim neesam sastapušies ar gadījumiem, kad veģetārā ēdiena dēļ kāds būtu pakļauts izsalkuma ciešanām.

Dalībnieki tiek izmitināti divvietīgās istabās. Dažam sākotnēji tas ir izaicinājums, taču ir sadzīvošana klusumā ir sava veida izaicinājums, kas māca noteiktas meditatīvas iemaņas. Atsevišķos gadījumos dalībnieki tiek izmitināti vienvietīgās istabās, taču jārēķinās, ka tas ir papildu serviss.

Noteikta kārtība

Retrītos ir noteikta organizatoriskā un rituālā kārtība, kas sekmē tā veiksmīgu norisi. Retrīta kārtības forma vienlaicīgi ir arī meditācijas saturs un būtība. Skaidri definēta kārtība arī palīdz izvairīties no jucekļa un drudžainības. Šajā kārtībā un rituālos nav nekā tāda, kas dalībniekiem liktu saspringt, ka nezināsi, kā rīkoties vai arī kaut ko izdarīsi nepareizi.
Retrīta dalībnieki izvairās lietot viedtālruņus, internetu un citas ierīces, kas rauj atpakaļ ikdienas drudžainībā. Dalībnieki respektē savu un cits cita iekšējo klusumu. Tāpēc sarunāšanās notiek tikai tam stingri noteiktā laikā.

Apģērbs

Retrītu dalībniekiem jāizvairās no koša vai raiba apģērba. Vēlams izvēlēties brīvu, meditācijai piemērotu melnas vai tumši zilas krāsas apģērbu. Ieteicams ņemt līdzi apģērbu un apavus, kas atkarībā no laika apstākļiem ir piemēroti pastaigām dabā, skriešanai, peldēšani Daugavām vai citām fiziskām aktivitātēm. Saikne ar dabu ir retrīta organiska sastāvdaļa.

Grāmatas un lasīšana

Meditācijas namā ir pieejama arī meditācijas un kontemplācijas literatūras bibliotēka. Tā galvenokārt paredzēta jauniem atklājumiem par meditācijas literatūru. Nav ieteicama intensīva lasīšana, kas retrīta apstākļos neiederas kā prāta pārlieka kairināšana.

Retrīts nav ārstniecības iestāde

Vēršam uzmanību, ka meditācijas retrīts nav terapijas kurss. Tālab dalībniekiem, kuri cieš no depresijas vai akūtām atkarībām, nav ieteicams piedalīties retrītos bez iepriekšējas konsultācijas ar savu terapeitu.